Üretim Kalitesi

KAĞIT (HAMMADDE) İÇİN UYGULANAN TESTLER

Halka Ezme Testi ( RCT)

Silindirik hale getirilmiş numuneye dik olarak kuvvet uygulanması ile kağıdın ezilmeden dayanabileceği en büyük basma kuvvetidir.

Gramaj Testi

Standart atmosfer şartlarında kağıdın 1 m²’sinin gram olarak kütlesidir. Birimi gr/m²’dir.

COBB Testi

Standart atmosfer şartlarında 1 m² kağıdın 1 cm yüksekliğinde su sütunu altında belirli bir sürede emdiği su miktarıdır. Birimi gr/m²’dir.

Dikey Ezilme Dayanımı (CCT-Corrugatged Carsh Test)

175 °C ısıdaki Oluklama Cihazından geçirilerek Ondüle haline getirilen kağıdın yüzeyine dik yönde uygulanan kuvvet ile olukların ezilmeden dayanabileceği en büyük kuvvettir. Birimi N’dur.

Nem Testi

Kağıdın içerdiği su oranının belirlenmesidir. % olarak ifade edilir.

YARI MAMÜLE UYGULANAN TESTLER

Yüzey Ezilme Testi ( CMT)

175 °C ısıdaki Oluklama Cihazından geçirilerek Ondüle haline getirilen kağıdın yüzeyine dik yönde uygulanan kuvvet ile olukların ezilmeden dayanabileceği en büyük kuvvettir. Birimi N’dur.

Kenar Ezilme Testi ( ECT)

Standart atmosfer şartlarında oluklu mukavvanın oluklarına paralel olarak basınç uygulanması sonucunda, olukların ezilmesi için gerekli kuvvettir. Birimi kN/m’dir.

Nem Testi

Oluklu mukavvanın içerdiği su oranının belirlenmesidir. % olarak ifade edilir

Yüzey Ezilme Dayanımı (FCT -Flat Crush Test)

Standart atmosfer şartlarında oluklu mukavvanın,yüzeyine dik olarak basınç uygulanması sonucunda, olukların ezilmesi için gerekli basınç miktarıdır.

Patlama Dayanımı (BST-Bursting Strength Test)

Oluklu mukavvanın standart atmosfer şartlarında hidrolik bir basınç uygulanarak patlayabilmesi için gerekli basınç değeridir. Oluklu mukavvanın bölgesel zorlanmalara karşı dayanma gücü hakkında bilgi verir.

MAMÜLE UYGULANAN TESTLER

Kutu Dayanıklılık Testi ( BCT)

İçi boş kutunun, dikey ezilmeye karşı göstereceği direnci belirlemek için yapılır. Bu test sonucu bize üst üste istiflenen kutuların ezilme direnci hakkında bilgi verir. Birimi kgf’dur.

Spektrofotometre / Renk Ölçer

Numuneden belirli spektrumlarda ışık geçirilmesi ve bu ışının ne kadarının numune tarafından absorblandığını bulması esasına dayanır.

DİĞER YARDIMCI TESTLER

Viskozite Ölçümü (Viskozimetre)

Tutkalın yüzey gerilimi altında deforme olmaya karşı gösterdiği direncin ölçüsüdür. Brookfield metodu ile ölçülür birimi cP ‘dır.

Kalınlık Ölçümü (Kumpas/ Mikrometre)

Levha veya kağıtlar için yapılan kalınlık ölçümüdür.

SİZİ ARAYALIM

Pro Web Tasarım
apartmentphoneearthchevron-down